Gıda Kongresi 2011, Gıda Kongresi

                                                             

Gıda’nın geleceği için İzmir’de buluştuk

 Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) olarak, gıdanın gelecek vizyonunu çizmek üzere düzenlediğimiz TGDF Gıda Kongresi 2011’i, 21-23 Kasım tarihleri arasında Çeşme Altın Yunus Otel’de gerçekleştirdik.
Parlamento, kamu, üniversite, STK, medya ve sektör mensuplarını buluşturan bir platforma dönüşen kongremizde, “Global Gelecek Global İş Birliği” sloganı da tam anlamıyla hayata geçti, ABD’den Avrupa Birliği’ne, Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’nden Uzak Asya’ya kadar dünya gıda ve içecek sektörünün üst düzey yöneticileri, karar alıcıları ve düzenleyici kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan yaklaşık 500 kişi kongremize katıldı.
21 Kasım akşamı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, TGDF Başkanı Şemsi Kopuz ve FoodDrinkEurope Başkanı Jesus Serafin Perez’in açılış konuşmalarıyla başlayan kongrede, 11’i yabancı 37’si Türk sektörün önde gelen 48 ismi konuşmacı olarak yer aldı.
Konuşmacılarımız; “Sürdürülebilir Gıda Güvenliği, Tedarik ve Arzı”, “Sürdürülebilir Ticaret, Rekabet ve Etik”, “Beslenme, Sağlık, Tüketici ve Medya” ve “Sürdürülebilir Çevre” başlıklarıyla gerçekleştirilen oturumlarda değerli görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.
“Sürdürülebilir Gıda Güvenliği” konulu oturumda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil ile Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Küçükşahin;
“Sürdürülebilir Ticaret, Rekabet ve Etik” konulu oturumda Prof. Dr. Adem Şahin ile Hürriyet Gazetesi Yazarı Erkan Çelebi;
“Beslenme, Sağlık, Tüketici ve Medya” konulu oturumda Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Tanju Besler ile Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ;
“Sürdürülebilir Çevre” konulu oturumda Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı ile Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker oturum başkanlığı yaptı.
Kongremizin konuşmacı ve katılımcılarına hoş bir de sürprizimiz vardı. TGDF olarak konuşmacı ve katılımcılar adına TÜKÇEV(Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) aracılığı ile Ankara kent ormanlarına dikilen fidanların sertifikalarını sahiplerine verdik.
Çok sayıda ve üst düzey katılımla oldukça başarılı geçen TGDF Gıda Kongresi 2011, Türk gıda sektörünü başarılarla dolu bir geleceğin beklediği umutlarımızı daha da arttırdı.
>Dileğimiz, bundan sonraki süreçte de sektörün yararına etkinliklerde tıpkı İzmir’de olduğu gibi gıdanın tüm paydaşlarıyla bir arada olmaktır.