Gıda Kongresi 2011, Gıda Kongresi

Yıllık 200 milyar TL iş hacmine sahip olan ve doğrudan, 1 milyon kişiyi istihdam eden, Türkiye’nin en büyük imalat sektörü gıda ve içecek endüstrisi, ekonomimizin çok önemli bir ayağını oluşturuyor.

73 milyonluk Türk tüketicisine her gün güvenli, besleyici, yüksek kaliteli ve ekonomik gıda ürünleri sağlama misyonumuz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerimizin merkezinde, tüketicilerimiz yer alıyor. Türk gıda ve içecek üreticileri olarak, tüketicilerimizin her gün ürünlerimizi güvenle ve keyifle tüketmelerini sağlıyoruz.

Ancak geleceğe ve getireceği zorluklara baktığımızda, ülkemiz sınırları içinde ve dışında, gelecekteki gıda talebini karşılayacak tedarik güvencesini sağlamanın giderek çok daha önemli bir konu haline geldiğini görüyoruz. Gıda ve içecek üreticileri artık, beslenme ve ürün çeşitliliği konusunda -çocuk, genç ve yaşlı- tüm tüketicilerin değişen 

beklentilerine yanıt vermenin yanı sıra çevreye saygılı ürün geliştirme kapasitelerine göre değerlendiriliyor. Bu noktada ülkemizin ve halkımızın geleceğini ve yararını gözeten sorumlu uygulamalar, her zamankinden daha fazla önem kazanıyor.

Ancak bu sorumluluğu tek başımıza yerine getirebilmemiz oldukça zor. Bu nedenle gelecekte sanayimizi bekleyen zorlukları ancak global bir vizyon ortaya koyarak aşabileceğimize inanıyoruz.

Bu vizyonun oluşturulması amacıyla Kasım ayında düzenleyeceğimiz “Global Gelecek, Global İş Birliği” temalı Kongremize tüm paydaşlarımızı davet ediyoruz.

Kasım’da İzmir Çeşme’de sizleri de aramızda görmeyi bekliyoruz.

                                                                                  Şemsi Kopuz                                                                                   TGDF Başkanı